Depilacja laserowa

Jeśli macie Państwo dość ciągłej walki o idealnie gładką skórę bez zbędnego owłosienia, pragniemy zaprezentować najbardziej zaawansowaną technologie w skutecznym usuwaniu niechcianych włosków.

Laser diodowy

Jest on obecnie najnowocześniejszym na rynku urządzeniem do depilacji. Daje gwarancję skuteczności w 95% i zapewnia oczekiwany efekt po niewielkiej liczbie zabiegów.

Długoletnie badania kliniczne potwierdzają że inne metody depilacji np. słabym urządzeniem IPL, nie niszczą a jedynie uszkadzają strukturę mieszka włosowego. Tylko laser diodowy działa w sposób celowy na włos, a konkretnie na jego barwnik, nie uszkadzając tkanek dookoła. Niezależne źródła podają, że na jeden zabieg lasera diodowego należy wykonać ok 3 lub więcej zabiegów IPL uzyskując i tak gorszy efekt.
Nasz laser jest niekwestionowanym liderem wśród laserów diodowych.

W marcu 2013r. na Kongresie Amerykańskiego Towarzystwa Dermatologicznego w San Francisco został uznany za najlepsze urządzenie do depilacji laserowej.

Przeciwskazania:
- ciąża,
- włosy: blond, rude, siwe,
- fotodermatozy i choroby skóry (m.in. bielactwo, łuszczyca),
- padaczka,
- RZS, HIV, żółtaczka, choroby autoimmunologiczne,
- aktywne infekcje skóry w obrębie zabiegu (bakteryjne, wirusowe, grzybicze), aktywna opryszczka,
- rozrusznik serca,
- nowotwory i guzy,
- świeża opalenizna (również solarium),
- leki światłouczulające (np. leki antydepresyjne, psychotropowe, sterydy, antybiotyki) i niektóre suplementy diety,
- terapia retinoidami,
- zioła (m.in. dziurawiec, nagietek, pokrzywa, skrzyp polny, herbatki Figura1 i Figura2),
- depilacja woskiem, pęseta, depilatorem (odstawić min. 4 tygodnie przed zabiegiem),
- krem z wit A, C i z kwasami (odstawić na min 2 tygodnie przed zabiegiem),
- peelingi, zabiegi złuszczające (przestać stosować na 2 tygodnie przed zabiegiem),
- wcześniejsze niektóre zabiegi dermokosmetyczne i chirurgiczne,
- stosowanie leków obniżających krzepliwość krwi.

Przygotowanie do zabiegu:
1. Skóra w obrębie depilowanej powierzchni nie może być podrażniona ani sucha. Jeśli tego wymaga, stosuj kremy nawilżająco-natłuszczająco-kojące (Dermosan, Nanobase, Alantan) kilka dni wcześniej oraz między zabiegami.
2. Bezpośrednio przed zabiegiem należy zgolić włosy w miejscu depilacji i zostawić obszar około 1 cm2 z włosami - umożliwi to ocenę barwy włosów.
3. Przed każdym zabiegiem, włosów nie można wyrywać (pęseta, wosk, depilatory mechaniczne) przez okres 4 tygodni. Można natomiast je golić, przycinać lub depilować odpowiednim kremem, choć ten ostatni sposób depilacji należy zakończyć tydzień wcześniej.
4. Stosowanie kremów lub maści z Vit. A, retinoidami (np. Isotrexin, Differin, Zorac, Retin A i inne), Vit. C i kwasami owocowymi w miejscu depilowanej powierzchni wymaga 2 tygodni przerwy przed każdym zabiegiem. Preparaty o działaniu złuszczającym należy odstawić 1 tydzień wcześniej.
5. Terapia doustna retinoidami (np. Roaccutane) wymaga półrocznej przerwy pomiędzy końcem kuracji i pierwszym zabiegiem.
6. Leki światlouwrażliwiające, suplementy diety i zioła o takim działaniu (m.in. dziurawiec, nagietek, skrzyp polny, pokrzywa, np.; herbata Figura 1, 2) wymagają odstawienia na l tydzień przed zabiegiem.
7. Aktywne infekcje skóry w miejscu zabiegu (bakteryjne, wirusowe, grzybicze) stanowią przeciwwskazanie do zabiegu. W szczególności zabieg jest możliwy 2 tygodnie po infekcji typu opryszczki wargowej lub płciowej.
8. Aktywna opalenizna jest przeciwwskazaniem do zabiegu. Minimalna przerwa po insolacji naturalnej lub w solarium to 4 tygodnie chyba, że osoba wykonująca zabieg zaleci inaczej.
9. "Opalenizna" uzyskana w wyniku stosowania samoopalaczy (kremy, opalanie natryskowe) stanowi również przeciwwskazanie do zabiegu. Depilacja jest możliwa po jej ustąpieniu.
10. Zabieg kosmetycznego oczyszczania twarzy, w przypadku depilacji w tym miejscu, jest możliwy 7 dni wcześniej lub 14 dni później.

Zalecenia i postępowanie po zabiegu:
1. Naturalnym objawem po zabiegu jest czasowy obrzęk i/lub zaczerwienienie depilowanego obszaru skóry, które ustępują po kilku godzinach lub utrzymuje się do 2-3 dni. W tym czasie (2-3 dni po zabiegu) należy skórę traktować delikatnie.
2. Nie wolno stosować:
- leków uczulających na słońce,
- dziurawca, nagietka,
- kosmetyków i leków złuszczających
- kremów z witaminą A, C ani z kwasami w trakcie trwania całej kuracji.
3. Między zabiegami nie opalać się!!! Insolacja naturalna lub w solarium jest bezwzględnie przeciwwskazana w trakcie całej serii zabiegów i minimum 2 tygodnie po ostatnim zabiegu w serii. W tym okresie w miejscach narażonych na bezpośrednie działanie promieni UV konieczna jest fotoprotekcja (kremy z filtrami UV A i B o wysokich wskaźnikach najlepiej 50 lub więcej).
4. Nie wyrywać włosów woskiem ani pęsetą między zabiegami.
5. Nie korzystać z basenów, saun i gorących kąpieli do 5 dni po zabiegu ze względu na ryzyko podrażnienia skóry.
6. Kolejne zabiegi - minimum 3 - należy wykonać w odstępach średnio 4-8, nie później niż 12 tygodni.
7. Między zabiegami nawilżamy skórę odpowiednimi preparatami.
8. W razie jakichkolwiek wątpliwości pozabiegowych konieczna jest konsultacja ze spacjalistą.

PAMIĘTAJ!!! Rozpoczynając serię zabiegów przerwa między zabiegami nie może być dłuższa niż 12 tygodni !!!
Im jaśniejsza skóra a ciemniejszy włos tym lepsze efekty depilacji laserowej!!!

Kiedy można wykonywać zabiegi?
Zabiegi depilacji laserowej można wykonywać przez cały rok. Szczególną uwagę należy zachować w okresie wiosenno-letnim, gdy skóra jest szczególnie narażona na promieniowanie UV. Należy pamiętać, że przed zabiegiem jak i po przez okres około trzech tygodni trzeba stosować kremy z wysokimi filtrami UV oraz bezwzględnie zrezygnować z solarium. Skóra opalona jest skórą podrażnioną i nie nadaje się do przeprowadzenia zabiegów depilacji laserowej. Przestrzeganie zasad szczególnej ochrony przed promieniami UV zagwarantuje Państwu pełną satysfakcję z wykonanych zabiegów.

Jakie włosy najlepiej reagują na laseroterapię?
Włosy zawierające dużą ilość barwnika (czarne). Istotny jest również kolor skóry. Im jaśniejsza skóra i ciemniejsze włosy (większy kontrast) tym lepsze efekty.

Dlaczego skóra nie powinna być opalona?
Ponieważ opalanie pobudza wytwarzanie w naskórku melaniny. Laser działa na melaninę, ale pożądane jest, by była to melanina włosów. Jeśli po drodze światła laserowego pojawi się ten barwnik wcześniej - w naskórku (a włos leży głębiej) to znaczna część energii zostanie pochłonięta przez melaninę naskórka a nie włosa. Zabieg taki będzie mało skuteczny, a poza tym doprowadzi do oparzenia naskórka.

Jak długo trwa zabieg?
Depilacja laserowa może trwać od 15 minut do 2 godzin, zależnie od rozmiaru powierzchni zabiegowej, np.: górna warga - 15 minut, pachy - 15 minut, bikini - 30 minut, nogi – 1-1.5 godzin. Podany czas jest szacunkowy i może ulec zmianie.

Skąd reklamy o możliwości wykonania zabiegów na skórze opalonej?
Bo tak naprawdę zabieg technicznie może być wykonany na skórze opalonej, ale energia użyta w jego trakcie będzie musiała zostać obniżona, aby nie wywołać oparzeń. Niższa energia oznacza mniejszą skuteczność w odniesieniu do włosów.

Jaki czas należy "zapuszczać" włosy do zabiegu?
Włosów wcale nie trzeba "zapuszczać", należy jedynie zaprzestać ich mechanicznego wyrywania ze skóry na ok. miesiąc w przypadku włosów na twarzy i ok. 1,5-2 miesięcy na tułowiu i kończynach. Oznacza to, że nie wolno w tym czasie używać wosku, pęsety ani depilatora mechanicznego. Dozwolone jest golenie włosów i stosowanie kremów lub pianek depilacyjnych. Zdarza się, że pacjentki nie wytrzymują tak długiego okresu i przychodzą wcześniej, z niewielką ilością włosów. Należy liczyć się z nieco mniejszą skutecznością takiego zabiegu i ewentualną koniecznością wykonania większej ilości zabiegów.

Ile zabiegów jest potrzebnych?
Laserem diodowym wykonuje się średnio od 3 do 6 zabiegów w odstępach czasowych od 4-12 tygodni w zależności od części ciała. Ostateczna liczba zabiegów jest zależna od indywidualnych oczekiwań i skłonności do występowania nadmiernego owłosienia, szczególnie u osób z zaburzeniami endokrynolocznymi.

Dlaczego włosy bezpośrednio przed zabiegiem powinny być zgolone?
Ponieważ w trakcie zabiegu wystające ponad powierzchnię skóry włosy będą ulegały spaleniu, co może prowadzić do oparzeń naskórka. Poza tym zabieg taki będzie mniej skuteczny, ponieważ część energii emitowanej z lasera rozproszy się na odrośniętym fragmencie włosa a nie na tym, który jest głęboko w skórze (gdzie znajdują się również komórki odpowiadające za odrost włosa).

Jak wygląda zabieg?
W trakcie zabiegu na ogoloną i oczyszczoną skórę przykłada się głowicę lasera i oddaje tzw. "strzał". W głowicy znajduje się tzw. plamka lasera (w przypadku LightSheera jest to kwadratowe okienko o wymiarach 9x9 mm), przez którą wydostaje się wiązka światła lasera. Głowicę następnie przykłada się miejsce obok miejsca i poddaje się zabiegowi całą okolicę pokrytą włosami.

Czy zabieg jest bolesny?
W momencie "strzału" lasera odczuwa się delikatne ukłucie bądź pieczenie. Charakter tych odczuć w dużej mierze zależy od wrażliwości skóry, od lokalizacji owłosienia oraz koloru i grubości włosów. Warto dodać, że głowica lasera wyposażona jest w specjalną ramkę szafirową, która po przyłożeniu do skóry schładza ją, co również działa znieczulająco. Dodatkowo pacjent możne zastosować znieczulenie skóry (np.: kremem EMLA) na około godzinę przed zabiegiem.

Jak będę wyglądać bezpośrednio po zabiegu?
Bezpośrednio po zabiegu na skórze obecny jest rumień, który najczęściej ustępuje w 2-3 godziny po zabiegu. Dodatkowo w miejscach ujść włosów do skóry pojawia się drobny obrzęk okołomieszkowy. Jest to pożądana reakcja skóry, świadcząca o prawidłowym wykonaniu zabiegu. Zabiegi depilacji laserowej nie wyłączają z życia codziennego. Zaraz po zabiegu można powrócić do pracy, szkoły, itd.

Czy można wykonać makijaż?
Bezpośrednio po zabiegu lepiej zrezygnować z wykonywania makijażu, aby nie podrażniać naskórka. Nie ma natomiast przeciwwskazań, aby umalować się następnego dnia, kiedy zejdzie zaczerwienienie.

Co dzieje się z włosami po zabiegu?
Uszkodzone w czasie zabiegu włosy nadal pozostają w skórze i przesuwają się w kierunku jej powierzchni, co może dawać wrażenie, że włosy wciąż rosną. W tym okresie, jeśli martwe włosy są szczególnie uciążliwe (są szorstkie i sztywne), można je ogolić. Niemniej wypadają one ze skóry po ok. 2 tygodniach. Skóra robi się gładka i taka pozostaje do momentu aż kolejne włosy przejdą z fazy spoczynku w fazę wzrostu. Ponieważ fazy spoczynku są różne dla włosów zlokalizowanych w różnych okolicach ciała, różne są też odstępy między zabiegami. W przypadku twarzy odrost pojawia się średnio 4-6 tygodni od poprzedniego zabiegu, w obrębie tułowia po ok. 6-8 tygodniach, na kończynach nawet do 3 miesięcy.

Kiedy efekty będą widoczne?
Redukcja owłosienia obecna jest z zabiegu na zabieg. Przyjmuje się, że po pierwszym zabiegu nie odrasta ok. 30-40% włosów ciemnych (włosy anagenowe). Po trzech zabiegach ok. 80-92% (następna porcja włosów, które w międzyczasie wkroczyły w fazę anagenu). Niewielki, pozostały odsetek to włosy jaśniejsze, cieńsze, mniej widoczne. Pacjenci o włosach cieńszych lub nie w pełni ciemnych, muszą liczyć się ze słabszym efektem (przyczyną jest zbyt mała zawartość melaniny w mieszku). Włosy osłabione wcześniejszymi wielokrotnymi zabiegami depilacji: woskiem, pęsetą, depilatorami mechanicznymi mogą wymagać przeprowadzenia czwartego i piątego zabiegu depilacji dla uzyskania lepszych wyników. Włosy jaśniejsze mogą zostać tylko przerzedzone.

Czy włosy znikną na zawsze?
Do tej pory nie wynaleziono rodzaju depilacji, która w 100% usuwałby niechciane owłosienie. Zabiegi depilacji laserowej wykonane laserem diodowym min. 3 razy pozwalają na istotne zmniejszenie ilości włosów, ich osłabienie i spowolnienie wzrostu, jak również całkowite usunięcie. Zdarza się, że włosy mogą odrosnąć z przyczyn fizjologicznych (min. zaburzenia hormonalne, ciąża) ale nigdy nie będzie to stan jak przed rozpoczęciem serii zabiegów.

Dlaczego zabiegi trzeba powtarzać?
Konieczność powtarzania zabiegu wynika cyklu wzrostowego włosa. Nie wszystkie włosy rosną równocześnie. Naświetlić i przez to zlikwidować można tylko te włosy, które są w fazie aktywnego wzrostu, tzn. widoczne ponad powierzchnią skóry. Włosy będące w innych fazach wzrostu nie zaabsorbują właściwej dawki promieniowania i zachowają zdolność regeneracji. Stąd też by zniszczyć wszystkie włosy wymagana jest seria zabiegów.

Jak długo trwa odstęp między jednym zabiegiem, a drugim?
Jest to uzależnione od predyspozycji osobniczych i oczekiwanych efektów. Raz naświetlony włos nie odrasta, jednak włosy pozostające w czasie zabiegu w fazie uśpienia, tkwią w głębi skóry i nie można ich naświetlić. Wyrosną one w okresie ok. 4- 8 tygodni i wtedy zabieg należy powtórzyć.

Czy mogą wystąpić jakieś powikłania? Jakie?
Po zabiegu zwykle występuje niewielkie zaczerwienienie skóry, które może utrzymywać się do paru dni. Objawy niepożądane (strupki, pęcherzyki, przebarwienia, odbarwienia) zdarzają się niezwykle rzadko i są zazwyczaj wynikiem nieprzestrzegania przeciwwskazań do zabiegu.

Czy tylko ciemne włosy można usuwać?
Laser diodowy z powodzeniem usuwa włosy ciemne i szare. Włosy siwe, rude i blond są przeciwwskazaniem do zabiegu depilacji.Umów się na zabieg już dziś